AKO SPÁLIŤ 500 KCAL ZA 5 MINÚT?

Autor: Martin Čupka | 1.2.2015 o 20:58 | (upravené 24.2.2015 o 20:33) Karma článku: 9,94 | Prečítané:  4086x

Máte radi Zimu? Pokiaľ áno – mám pre vás skvelé správy! A pokiaľ nie, pravdepodobne si ju skôr či neskôr aj tak obľúbite. Zníženie objemu podkožného tuku? Zvýšenie kalorického výdaju až o 500 kcal denne? Odstránenie návalov a výkyvov chutí? Zlepšenie imunity a obranyschopnosti organizmu? Hovoríte si, že to musí mať niečo spoločné s JEDLOM alebo CVIČENÍM? Čo keď vám poviem, že v tomto prípade NIE!? A ak dodám, že stačí 5 MINÚT vášho času denne? Hm... Začína sa to podobať na zázračné vety z tele-shoppingu. Toto znie až príliš dobre. Nebojte sa, viete predsa, že SKRATKY na ceste za trvalým zdravím NEEXISTUJÚ. O čo teda ide?  

OTUŽOVANIE!!!

Nechať si na sebe iba trenírky, čiapku a rukavice, ľahnúť si na 2 x 90 sekúnd do snehu a je to VYBAVENÉ... Počujem dobre? Toto nespravím, nie som predsa padnutý na hlavu! 
Ani ja osobne, pokiaľ by som nepoznal súvislosti a benefity otužovania, asi by som sa na to za 1 deň vykašľal. Toto je miera adaptácie, ktorú som dosiahol za 30 dní. Aj tu platí princíp postupnosti a tak ako sa vaše telo nepremení na telo z obálky časopisu za jeden týždeň, takisto je treba každý deň posúvať svoje limity vždy o stupienok vyššie. 

BUDUJTE ZO SEBA STROJ NA SPAĽOVANIE TUKOV

Otužovanie pomáha vytvárať tzv. HNEDÝ TUK, ktorý je biologicky veľmi aktívny. Zabezpečuje termoreguláciu organizmu a napr. u žien estetické výhody ako napr. TVÁR BEZ VRÁSOK A PEVNÉ POPRSIE. Tento tuk spôsobuje aj to, že malým deťom jednoducho nie je chladno a preto sa radi odkopávajú. Naopak BIELY TUK, ktorý je neaktívny spôsobuje to, že tučný človek má doslova studený zadok a napriek nadváhe mu je zima. U žien sa ukladá na neatraktívnych miestach ako je ZADOK, BOKY a STEHNÁ. V tomto tuku sú izolované všetky toxické látky a telo nám vlastne jeho hromadením zachraňuje život.

VÝKYVY CHUTÍ A KOLÍSANIE HLADINY CUKRU V KRVI

CHLADOVÁ TERMOGENÉZA (odpusťte ten výraz) nám urobí službu aj po hormonálnej stránke. Zlepšuje citlivosť tkanív na extra doležité hormóny INZULÍN a LEPTÍN. V preklade to znamená, že ste na najlepšej ceste ako prestať byť pod nadvládou svojich chutí (hormónov) a začať mať kontrolu nad OBSAHOM a OBJEMOM skonzumovaného jedla. 
 

ŠPORTOVCI A CHLAD?

Dať si po tréningu horúcu sprchu? Na to radšej ZABUDNITE! Aplikovať „zápal“ na „zápal“ vám síce nezmarí celé tréningové úsilie, ale na čo by ste sa o to pokúšali?
PROTIZÁPALOVÉ účinky studenej vody napomáhajú znižovať aktiváciu nervového vedenia a svalových vlákien. Stiahnutie ciev (vazokonštrikcia) „zmrazí“ fyziologické procesy, aby následne zrelaxovaný sval mohol byť opätovne „naštartovaný“. Deje sa to vďaka opačnému procesu, rozšíreniu ciev (spätná vazodilatácia alebo tiež HUNTING REFLEX) kedy sa zápal vzdaľuje od miesta poškodenia a na scénu prichádzajú opravné mechanizmy (makrofágy, biele krvinky). Tieto zdokonalia rehabilitačný proces a SKRÁTIA DOBU REGENERÁCIE. 

V PRAXI: Skočte do ľadového jazera a vaše cievy sa stiahnu. Následne pozorujte ako začne telo červenať resp. ružovieť. Vtedy dochádzu ku reaktívnej vazodilatácií.

Otužovanie odporúčam využívať ako ZDOKONALENIE systému a nie ako ospravedlnenie a dôvod na prejedanie sa. Osvojte si tento ZVYK a stane sa jedným z pilierov VÁŠHO SYSTÉMU ŽIVOTOSPRÁVY. 

Viac zdrojov a info o tom ako postupovať: www.jackkruse.com www.bengreenfieldfitness.com

PS: Otužilec – neotužilec zdieľaj a možno raz nebudú polonahé postavy v snehu atrakciou, ale bežným štandardom 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?